niedziela, 10 lipca 2011

SBB & Stańko - Sosnowiec 1974

   Nie sposób nie zachwycić się nad tymi pięcioma czarno-białymi fotografiami: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, ledwie widoczny zza bębnów Jerzy Piotrowski i gościnnie... Tomasz Stańko!  Niezwykle serdecznie zapraszam do obejrzenia zdjęć z koncertu SBB i Tomasza Stańki w DK "Górnik" w Sosnowcu w roku 1974 (prawdopodobnie w czerwcu). Zdjęcia dzięki życzliwości Stanisława Basińskiego. Poniżej kilka skanów i garść informacji o współpracy z Tomaszem Stańką.
Dziękuję Michałowi Wilczyńskiemu za pomoc w ustaleniu daty zdjęć.


Koncert z Tomaszem Stańko w DK "Górnik" w Sosnowcu, 1974 rok (czerwiec?).
Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski i Apostolis Anthimos.
Apostolis Anthimos.
Jerzy Piotrowski i Józef Skrzek.
Józef Skrzek.
Tomasz Stańko.

Fragment biografii Tomasza Stańko DESPERADO, rozmawia Rafał Księżyk. Wydawnictwo Literackie 2010.
 "Tomasz Stańko, trębacz na miarę naszych czasów. Chylę czoła przed jego geniuszem, fantastycznie przetwarzającym swoją muzykę na przekór modom, stylom i ułożeniom rynkowym. W momencie naszego poznania się jazz w Polsce był silny. Nobilitacja zagrania SBB z taką personą jak Tomasza była zaszczytem i pełną satysfakcją. Jego bezpośredniość i partnerstwo pomogły nam wyzwolić euforię tożsamości po to, aby zbliżyć się  do siebie w muzyce. Na dzień dzisiejszy wędrujemy po świecie rożnymi tropami, jednak telepatycznie poczuwamy się do szacunku wobec siebie. To naprawdę fenomenalne zachować formę i wspinać się wciąż w górę. Stańko jest niezwykle cenionym muzykiem na świecie. Dziękujemy ci, Tomku, za twoją dobroduszność i obiecujemy lojalność wobec Ciebie oraz chęć wspólnego zagrania razem - tak jak wtedy!" 
Józef Skrzek SBB "Sikorki" MMP CD 340/ 2006
Prawdopodobnie nie zachował się materiał z koncertu z DK "Górnik" w Sosnowcu, a żal... Ocalała jednak muzyka jaką zarejestrowano w Polskim Radiu w Warszawie, w czerwcu 1974 roku  i została wydana na płycie "Sikorki". Na albumie mieści się osiem kompozycji, zaś trzy pierwsze to utwory z Tomaszem Stańko:

01.Bitwy na obrazach 09:08
02.Z Tomaszem 21:37
03.Mój przyjaciel Moog 07:27

Józef Skrzek & SBB "Jazz Gems", Jazz Forum Records 046 /2008
Na płycie Józef Skrzek & SBB "Jazz Gems" dołączonej do JAZZ FORUM nr 4-5 / 2008  (polecam tekst M.Wilczyńskiego), pod numerem piątym znajdziemy skróconą do dziewięciu minut wersję utworu: "Z Tomaszem".


JAZZ FORUM 4 - 5 / 2008
"W czerwcu 1974 r. muzycy spotkali się w studiu Polskiego Radia w Warszawie z Tomaszem Stańką. Ceniony już wówczas trębacz zarejestrował z zespołem trzy kompozycje – Bitwy na obrazach, Mój przyjaciel Moog oraz Z Tomaszem . SBB nie było jeszcze wtedy zespołem, w którym królowały syntezatory Józefa Skrzeka – syntezator był jeden, bardzo prosty, prymitywny wręcz, ale doskonale ubarwiał poszczególne utwory swoim ciepłym, niecodziennym brzmieniem. Na resztę składało się klasyczne rockowe trio gitara – gitara basowa – perkusja. Na tym tle trąbka Stańki prezentowała się doskonale. Zarówno w momencie, gdy lirycznie wtórowała partii syntezatora (Bitwy na obrazach ), jak i gdy wdawała się z nim w prawdziwy pojedynek (Mój przyjaciel Moog ). Rozbudowana, ale i bardzo luźna forma Z Tomaszem (bardzo typowa dla SBB w tamtym okresie) pozwoliła chyba najpełniej zaprezentować swoje możliwości zaproszonemu trębaczowi. Współpraca ze Stańką nie zamknęła się we wspomnianych trzech nagraniach. Wiosną 1975 r. rozpoczęły się wspólne koncerty – w tym czteroosobowym składzie grupa zagrała m.in. na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych. Latem odbyli nawet krótką trasę, podczas której towarzyszyli zespołowi Dona Cherry’ego. Brak niestety nagrań dokumentujących te koncerty (...)."  
"Po rozwiązaniu SBB muzycy poszli swoimi drogami. Związki Apostolisa Anthimosa ze światem jazzu z roku na rok były coraz mocniejsze. Znajomość z Tomaszem Stańką zaowocowała wspólną pracą przy płytach „C.O.C.X”, „Lady Go”, „Peyotl – Witkacy” oraz – przygotowanym od podstaw przez Anthimosa i nagranym w Grecji – „Chameleon”. Anthimos koncertował także z wieloma składami Stańki (m.in. Freelectronic w końcu lat 80.) i do dnia dzisiejszego ich muzyczne drogi często się krzyżują (ostatnio – projekt „Wolność w sierpniu”)." 
Tekst Michała Wilczyńskiego "Józef Skrzek & SBB - Jazz Gems" JAZZ FORUM 4 - 5 / 2008


Program "IV LUBELSKIEGO SPOTKANIA WOKALISTÓW JAZZOWYCH '74". Koncert SBB i Tomasza Stańko odbył się 01.06.1974 r. w lubelskiej Hali Sportowej WOSTiW. Skan Ewa Oleszczuk.




TOMASZ STAŃKO & APOSTOLIS ANTHIMOS

Tomasz Stańko "C.O.C.X.", LP 1983, Pronit  M - 0011.
Tomasz Stańko "C.O.C.X.", CD 1997, Polonia Records 088.
Tomasz Stańko "Lady Go", LP 1986, Polskie Nagrania Muza SX 2224. CD 2008,  MMP5CDBOX006 (jedna z 5. płyt wchodzących w skład wydawnictwa Tomasz Stańko 1970-1975-1984-1986-1988)

Tomasz Stańko "Lady Go" - Apostolis Antymos, Vitold Rek , Tomasz Stańko , Tomasz Hołuj.


Tomasz Stańko "Lady Go" - Apostolis Antymos, Tomasz Stańko , Vitold Rek, Tomasz Hołuj. Foto A.Tyszko.


Tomasz Stańko "Peyotl Witkacy", 2 LP 1987, Poljazz PSJ 154-155.


Tomasz Stańko "Peyotl Witkacy", 2 MC 1995, Polonia Records MC 037.


Tomasz Stańko "Peyotl Witkacy", 2 CD 2004, Polonia Records  037 & 38.


TOMASZ STAŃKO "Chameleon", CD 2006, MMP DG 0401.

Tomasz Stańko „Wolność w Sierpniu”, CD 2005, FiRe 001.



Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz