piątek, 15 lipca 2011

KWARTALNIK "FOTOGRAFIA" nr 1/1983, Joanna Paszkiewicz: "W krainie buntu i zmiany" - Tomasz Sikora.

"Chcę się obracać w kręgu wrażeń estetycznych na wysokim poziomie i pragnę, by tego typu wrażeń doświadczali inni. Jeżeli świat zewnętrzny ich nie daje - sam je chcę tworzyć".
Tomasz Sikora

Mój znajomy, zapalony amator zdjęć, żyjący we własnym świecie aparatów i fotopstryków, wiedząc, że jestem namiętnym zbieraczem wszystkiego co związane z SBB & Co, przytargał do mnie któregoś dnia opasły tom oprawionych kwartalników magazynu "Fotografia". Otworzywszy go z zadowoloną miną na numerze pierwszym z 1983 roku, pokazał mi artykuł Joanny Paszkiewicz: "W krainie buntu i zmiany" - Tomasz Sikora. Radość moja była wielka i ogromna. Jak wiadomo Tomasz Sikora, to człowiek związany z SBB, autor kilku sesji zdjęciowych zespołu (m.in. zdjęcia na albumach: "SBB" i "Pamięć"), a wraz z Marcinem Mroszczakiem zaprojektował okładki: "Memento z banalnym tryptykiem", "Pamiętnik Karoliny", "Ojciec chrzestny Dominika" i "Józefina". W zamieszczonym artykule, choć sam nie dotyczy SBB, mamy ciekawostkę, a mianowicie projekty dwóch okładek...
   Ze względu na znaczną odległość od tematu, m.in. "Świat mody" i "Kalendarz LOT-u", nie zamieściłem wszystkich zdjęć Tomasza Sikory dostępnych w artykule: "W krainie buntu i zmiany".  


KWARTALNIK "FOTOGRAFIA" nr 1/1983, Joanna Paszkiewicz: "W krainie buntu i zmiany" - Tomasz Sikora.
 ZNAJDŹ RÓŻNICE. 

 Niepublikowana okładka "Pamiętnika Karoliny"
z kwartalnika "FOTOGRAFIA" nr 1/1983.


Na oryginalnej okładce "Pamiętnika Karoliny", Pronit SLP 4003, brak jednego puzzla, w miejscu tym widnieje tekst D. Michalskiego. Inaczej układa się cudzysłów w tytule płyty, brak cieni pod puzzlami, widoczna dedykacja, itd... W lewym dolnym rogu projektu (foto nr 13), można odczytać: "Projekt okładki M. Mroszczak T. Sikora", zaś na okładce LP jak i późniejszych reedycjach CD, w projekcie graficznym jest wymienione nazwisko Zbigniewa Malickiego, a w fotografii Ryszarda Łabusa.


Niepublikowana okładka "Józefiny" z kwartalnika "FOTOGRAFIA" nr 1/1983.


Józef Skrzek "Józefina", wydanie oryginalne.OFICJALNA STRONA TOMKA SIKORY.


Foto: Tomasz Sikora, zwróćcie uwagę na dziewczynkę z prawej strony fotografii.


Na zakończenie trochę prywaty ;) Własna wersja okładki... TERAZ ROCK nr 12 / 2006, Riplej: Józef Skrzek "Pamiętnik Karoliny".


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz