poniedziałek, 17 października 2011

SBB - Hybrydy '79


Hybrydy  - działający z przerwami od 1 lutego 1957 roku do dzisiaj, jeden z najstarszych i najbardziej znanych klubów studenckich w Polsce.  Pełniący przez lata rolę centrum kultury studenckiej, zrzeszający szerokie grono artystów: muzyków, literatów, twórców teatralnych i filmowych. 
   Jaka była jesień w 1979 roku dla grupy SBB? Zespół miał już za sobą trasę koncertową po północnej Polsce, 11-17 lipca 1979 r. Patrz album "Pop Session '79", z Andrzejem Przybielskim i  jeszcze póki co, także w roli gościa: Sławomir Piwowar. Na zachodzie ukazała się reedycja czeskiego LP "Wołanie o brzęk szkła", pod zmienionym tytułem: "Slovenian Girls", a w Polsce prasa zaczęła już pisać o kryzysie zespołu. Lekiem na wkradające się zmęczenie miała  okazać się sama muzyka. Udaną ucieczkę od zgranych klasyków na rzecz świeżych improwizacji znajdziemy na koncercie z 15 września 1979 roku, wydanym na albumie:  "Live In Köln 1979. In The Shadow Of The Dom". Zespół wystąpił bez Sławka Piwowara, muzyk (już pełnoprawny członek zespołu), miał kłopoty z dostaniem wizy. Po koncertach w Niemczech (21-22 lipca, 13-19 września i 5 października), zespół dał serię występów w bytomskim MDK (23-26.10.79), zaś w ramach MFMJ "Jazz Jamboree '79", wystąpił 29 października w warszawskiej Sali Kongresowej. Materiał został wydany na płycie DVD "Live In 1979". Dzień później, 30.10.1979 r. zespół zagrał w klubie studenckim "Hybrydy". Końcówka roku, to ponownie koncerty w Niemczech Zachodnich.
   Dlaczego na fotografiach z warszawskiego koncertu nie ma Józefa Skrzeka, pewnie już nie da się ustalić? Może po prostu część kolekcji zaginęła po latach, a może leży na dnie szuflady i czeka na lepsze czasy? Jedno jest pewne, Józef Skrzek tam był, grał i razem z Apostolisem, Piotrowskim i Piwowarem dał świetny koncert.
 Zdjęcia nadesłał  Kusza. Pokrewne tematy na blogu: "Bytom '78 / '79", "Pop Session '77 / '79" i "MELODIE / Wołanie o brzęk szkła".


SBB - Hybrydy 30.10.1979 r. Foto Kusza.

Apostolis Anthimos

Jerzy Piotrowski

Jerzy Piotrowski

Jerzy Piotrowski

Sławomir Piwowar

Sławomir Piwowar
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz