czwartek, 29 września 2011

SCHODY DO NIEBA - Festiwal Sztuk Przestrzennych Józefa Skrzeka

"SCHODY DO NIEBA", skan biletu Grzegorz Galuba.

Dotychczas doczekaliśmy się dwóch edycji Festiwalu Sztuk Przestrzennych Józefa Skrzeka - "SCHODY DO NIEBA", pierwsza w dniach 27-28.09.2008 r. i druga 26-27.09.2009 r. Niestety, projekt został zawieszony. Pierwsza edycja festiwalu została udokumentowana albumem: Daniel BLOOM / Paul LAWLER / Józef SKRZEK / Misha OGORODOV / Steve SCHROYDER  "SCHODY DO NIEBA 2008" i krążącym w sieci około dwugodzinny materiałem z trójkowej transmisji festiwalu, noc z 27 na 28 września, godzina 01:00. Po drugiej edycji, jak na razie, pozostała jedynie obietnica wydania płyty: "SCHODY DO NIEBA 2009". Miejmy nadzieję, że to kwestia najbliższego czasu.
   Materiały nadesłali: Grzegorz Galuba i Marek Kołodziej.


27-28.09.2008 r. - SCHODY DO NIEBA I
"Tym razem Józef Skrzek, z naszą pomocą, zmaterializował jedno ze swoich największych marzeń. Pomysł, który tkwił w nim od wielu lat: festiwal organizowany pod niebiańska kopułą chorzowskiego Planetarium. W 2008 roku zagrało tam wraz z Józefem Skrzekiem wielu znamienitych gości z Polski i zza granicy, a idea przerodziła się w prawdziwe wydarzenie i pierwszą edycję Festiwalu Sztuk Przestrzennych "Schody do nieba".
A. Hojn, J. Kucharek e-silesia.info, 23 sierpnia 2009
CD "Schody do nieba 2008"
e-silesia.info 09.2008 r. - "Pierwszy festiwal sztuk przestrzennych SCHODY DO NIEBA już we wrześniu!"
"W dniach 27-28.09.2008 odbędzie się pierwszy festiwal sztuk przestrzennych Józefa Skrzeka „Schody Do Nieba”, w którym wezmą udział czołowi przedstawiciele muzyki elektronicznej z całego świata. Zaprezentują swoje własne kompozycje, adaptacje muzyki Wojciecha Kilara oraz niepowtarzalne, wspólne improwizacje – a wszystko to w kosmicznej aurze Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Do udziału w przedsięwzięciu Józef Skrzek zaprosił legendę niemieckiej el-muzyki, członka zespołów Tangerine Dream i Ash Ra Tempel – Steve'a Schroydera.  Ponadto wystąpią Paul Lawler (Anglia) – ceniony kompozytor muzyki filmowej i new age, Misha Ogorodov (Rosja) – związany m.in. z Pierre Moerlen’s Gong oraz Daniel Bloom (Polska) – nie tylko kojarzony z muzyką elektroniczną, ale i wysmakowanym jazzem (muzyka do filmu: „Tulipany”). Sam Józef Skrzek to żywa legenda i spiritus movens niezliczonych projektów artystycznych. Komponuje muzykę elektroniczną, rockową, jazzową, ilustracyjną, organową, fortepianową, religijną i medytacyjną. Od 1971 r. prowadzi zespół SBB – dziś legendę polskiego rocka. Pierwszy dzień festiwalu to prezentacje solowe każdego z uczestników festiwalu, premiera najnowszego CD Józefa Skrzeka "Trilogy" (ozdobiona tańcem jego trzech córek) i nocne jam session. W drugim dniu muzycy zagrają wspólnie „Krzesanego” Wojciecha Kilara i będą improwizować na motywach jego muzyki. Całość zwieńczy wspólne wykonanie tematu „Szczęśliwi z miasta N.” Józefa Skrzeka. Wszystkim koncertom będą towarzyszyć projekcje na sztucznym niebie. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Organizatorzy – Józef Skrzek i e-Silesia – zapowiadają kontynuację w kolejnych latach." 

PROGRAM FESTIWALU


26.09.2008 r.
godz. 12:00 - Konferencja prasowa.

27.09.2008 r.  
godz. 19:00 - Józef Skrzek
godz. 20:00 - Steve Schroyder
godz. 21:00 - Paul Lawler
godz. 22:00 - Misha Ogorodov
godz. 23:00 - Daniel Bloom
godz. 00:00 - Premiera CD "Trilogy", taniec w Atrium, Karina, Luiza i Ela - Blanka.
godz. 01:00 - Jam Session (transmisja w radiowej Trójce).

28.09.2008 r. 
 godz. 17:00 - "Krzesany" Wojciecha Kilara w wykonaniu gości festiwalu.
 godz. 18:00 - Kilar - Interpretacje.
 godz. 20:30 - "Szczęsliwi z miasta N." wspólne wykonanie utworu Józefa Skrzeka.


Premiera albumu "Trilogy", EMPiK Silesia, C.H. Katowice 20.09.2008 r. / godz. 17:00. Foto Grzegorz Galuba.
Józef Skrzek.
Józef Skrzek.


Konferencja prasowa "Schody do Nieba", Chorzów, Planetarium Śląskie 26.09.2008 r. / godz. 12:00. Foto Marek Kołodziej.
Misha Ogorodov, Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.
Daniel Bloom, Misha Ogorodov, Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.
Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.
Steve Schroyder i Józef Skrzek.

Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.

Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.

Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.

Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.

Steve Schroyder, Józef Skrzek i Paul Lawler.

Steve Schroyder, Paul Lawler, Józef Skrzek, Daniel Bloom i Misha Ogorodov.

Steve Schroyder, Paul Lawler, Józef Skrzek, Daniel Bloom i Misha Ogorodov.

Autografy muzyków na CD: Józef SKRZEK / Paul LAWLER / Steve SCHROYDER  "TRILOGY". Skan Marek Kołodziej.


"SCHODY DO NIEBA" 27-28.09.2008 r. Foto Grzegorz Galuba.

26-27.09.2009 r. - SCHODY DO NIEBA II
WYKONAWCY:

26.09.2009 r. Dzień pierwszy: Boris URBANEK - muzyk z Ostrawy, związany ze światem jazzu i jazz-rocka. Wolfram der SPYRA - jeden z czołowych przedstawicieli niemieckiej sceny el-muzyki. Robert GOLLA - doskonały gitarzysta z kręgów jazzu, rocka i muzyki improwizowanej. Współpracujący z Józefem Skrzekiem na początku lat osiemdziesiątych, albumy: "Wojna światów - następne stulecie" i "Wojna światów - Live". Józef SKRZEK. 

27.09.2009 r. Dzień drugi: Roksana VIKALUK - wspaniała wokalistka i kompozytorka z Ukrainy. Obecna m.in. na płycie "Tryptyk Petersburski" projektu JÓZEF SKRZEK EAST WIND. Colin BASS - muzyk zespołu CAMEL, w roku 2005 ukazał się album "Planetarium", z zapisem wspólnego koncertu z Józefem Skrzekiem, z 29.04.2004 r. Józef SKRZEK. Boris URBANEK.

   Podczas festiwalu odbyła się premiera wydawnictwa:  Daniel BLOOM / Paul LAWLER / Józef SKRZEK / Misha OGORODOV / Steve SCHROYDER "Schody do nieba 2008".

Magazyn Muzyczny "BRZMIENIA" zima / 2010 - "Schody do nieba", tekst Piotr Michalski i Marek Toma, foto Agnieszka Wilczyńska. Skan Marta Szczecina.


"SCHODY DO NIEBA" 26-27.09.2009 r. Dzień drugi, foto Grzegorz Galuba.
Józef Skrzek.

Józef Skrzek.

Boris Urbanek i Józef Skrzek.

Roksana Vikaluk.


Boris Urbanek, Józef Skrzek, Roksana Vikaluk i Colin Bass.

Colin Bass, Roksana Vikaluk, Józef Skrzek i Boris Urbanek.Józef SKRZEK / Paul LAWLER / Steve SCHROYDER  "TRILOGY". 2008 CD, Ricochet Dream, RD 034.
  


Daniel BLOOM / Paul LAWLER / Józef SKRZEK / Misha OGORODOV / Steve SCHROYDER  "SCHODY DO NIEBA 2008". 2009 CD, e-silesia.info, ESCD 017.
Colin Bass i Józef Skrzek - "Refugee". Planetarium Śląskie, Chorzów 29.04.2004 r. Kompozycja z płyty: "Planetarium".


Oprócz wspomnianych płyt: "Planetarium" i "Schody do nieba 2008", w chorzowskim Planetarium powstał legendarny już album: "Podróż w krainę wyobraźni" i wspaniały "La Tempete", te albumy warto i trzeba mieć. Planetarium Śląskie, to również miejsce wspaniałych muzycznych spotkań, które nie doczekały się (jeszcze?) wydań na srebrnym krążku, warto tu wspomnieć choćby koncert  SBB z 2001 r. "Od zachodu do wschodu słońca" i wiele, wiele innych... 
   Poniżej ciekawostka. Planetarium Śląskie - miejsce kosmicznych spotkań z muzą Józefa Skrzeka, na znaczku wydany przez Pocztę Polską w ramach serii Miasta Polskie, poświęcone rocznicy założenia Chorzowa, 2007 r.Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.
                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz