niedziela, 4 września 2011

SZTANDAR MŁODYCH / NON STOP - Supergrupa, Instrumentaliści '72, Najpopularniejsi '79
SZTANDAR MŁODYCH - dziennik skierowany do młodzieży, wydawany w latach 1950 - 1997.  Historyk muzyki rozrywkowej, dziennikarz i prezenter radiowy Dariusz Michalski był autorem najstarszej w Polsce rubryki muzycznej "Metronom", ukazującej się przez ponad ćwierć wieku w tym czasopiśmie.   NON STOP - magazyn muzyczno-rozrywkowy, cieszący się olbrzymią popularnością wśród młodych czytelników. Powstał w roku 1972, jako dodatek do "Tygodnika Demokratycznego", założycielem i pierwszym  redaktorem naczelnym był dziennikarz i pisarz: Andrzej Tylczyński, pismo ukazywało się do 1989 r. Na jego łamach pisali znani i lubiani dziennikarze, m.in.: Roman Waschko,  Wojciech Mann,  Jan Chojnacki, Piotr Kaczkowski, Marek Gaszyński i Filip Łobodziński. Magazyn pomimo fatalnej szaty graficznej i słabej jakości papieru, był ważnym i początkowo, praktycznie jedynym źródłem wiedzy o ówczesnej, ambitnej scenie rockowej, zarówno zagranicznej jak i krajowej. Oczywiście, trzeba tu również wspomnieć o czasopismach: "Jazz" i "Jazz Forum", które miały stałe rubryki poświęcone muzyce rockowej. Oprócz wymienionych tytułów, teksty dotyczące bieżących wydarzeń muzycznych pojawiały się również w innych ówczesnych  pismach, choćby: "Na Przełaj", "Nowa Wieś", "Panorama", czy magazyn "Razem".
   Pasjonaci kolekcjonowali magazyny muzyczne rocznikami, a często wybrane artykuły, czarno-białe zdjęcia i  plakaty, trafiały do specjalnych zeszytów z wycinkami, stających się z czasem cennym zbiorem informacji o muzycznych idolach. Niektóre z nich przetrwały do dziś, pierwsze skany pochodzą z zeszytu prowadzonego przez Marka Kołodzieja, zaś fotografie tekstu "Instrumentaliści roku '72", wykonał Robert Ratajczak.
    W 1973  roku "Sztandar Młodych" zaproponował czytelnikom wybór muzyków do polskiej Supergrupy, z ambitnym zamiarem zorganizowania koncertu i nagrania płyty, niestety, nigdy nie doszło do zrealizowania tego projektu. Pomysł mógł wydawać się ciekawy, jednak nie zawsze Supergrupa oznacza super album, często w takich wypadkach dochodzi do konfliktów o artystyczną drogę zespołu. W tym samym roku magazyn "Non Stop" ogłosił inny plebiscyt: "Instrumentalista roku 1972", wyniki opublikowano w numerze 10 i 11, miejsce pierwsze: Józef Skrzek, miejsce szóste: Apostolis Anthimos. Ostatni, publikowany już na blogu plebiscyt: "Najpopularniejsi w roku 1979", pochodzi z tematu: "SBB - Pop Session '77 / '79". Zapraszam do lektury.SZTANDAR MŁODYCH 1973 - "MAMY POLSKĄ SUPER - GRUPĘ!", skan Marek Kołodziej.SZTANDAR MŁODYCH 1974  - "SUPER - GRUPA", skan Marek Kołodziej.
NON STOP 10/1973 - "INSTRUMENTALIŚCI ROKU 1972",
foto Robert Ratajczak.
NON STOP 11/1973 - "INSTRUMENTALIŚCI ROKU 1972",
foto Robert Ratajczak.NON STOP - NAJPOPULARNIEJSI 1979,
Skan z książki: "NIEMEN - czas jak rzeka" Marek Gaszyński, wydawnictwo Pruszyński i S-ka 2004. Skan arch. wł. 
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.

2 komentarze:

  1. Bardzo cennne archiwalia. Faktycznie dodatek do Tygodnika Demokratycznego był praktycznie jedynym źródłem informacji o scenie rockowej, krajowej jak i zagranicznej. Pamiętam, że bardzo trudno było go dostać. Papier fatalny, ale zawsze na środkowych stronach było duże zdjęcie zespołu lub wykonawcy (Deep Purple, Robert Plant, Jimi Hendrix i wielu, wielu innych. A prowadzenie zeszytów z wycinkami było wtedy na topie.

    OdpowiedzUsuń
  2. To niesamowite jak bardzo cenne dziś mogą być te szare wklejaki :D

    OdpowiedzUsuń