wtorek, 13 września 2011

SBB - Prasowe wycinki, zeszyt drugi

   Skany z poprzedniego zeszytu, poza paroma wyjątkami, to głównie  wycinki z lat osiemdziesiątych,  dotyczące solowej działalności Józefa Skrzeka. Dzisiejszy materiał, przesłany przez Marka Kołodzieja, zawiera artykuły z początkowego okresu zespołu. SBB powoli ale mocnymi akcentami budowało już swoją legendę. Znajdziemy tu, m.in. notatki prasowe o pierwszym rockowym albumie zarejestrowanym na "żywo", o koncertowych zamiarach na rok 1974, o udanym tournee w RFN i  planach nagrania tam płyty, oraz prywatne notatki Marka Kołodzieja o występach SBB przed węgierskimi gwiazdami rocka, Omegą i grupą General.
   Dla zaprezentowania całości domowego archiwum, zdecydowałem się zamieścić wszystkie wycinki  dotyczące SBB jakie znajdują się w zeszycie, pomimo iż niektóre z nich, pojawił się już we wcześniejszych tematach, patrz: "Sztandar Młodych / Non Stop...""SBB - Opole '74". Uzupełniłem też wpis dwoma artykułami z Panoramy, z których pochodzą fotografie wklejone do zeszytu Marka Kołodzieja. W pierwszym tekście z 1974 roku: "Trudne ścieżki awangardy. Czy młodzi mają szansę?", jest wzmianka o zaginionej  kompozycji Józefa Skrzeka "Złudzenia" (inne tytuły: "Złudzenie", "Bez złudzeń"), nagranej prawdopodobnie w PR Katowice. Może ktoś z fanów pamięta ten utwór z radia, zna jakieś szczegóły, bądź ma taśmę szpulową z tym nagraniem. Wołam o kontakt. "Złudzenia" miały być zaprezentowane na koncercie premier w Opolu '74, jednak zespół w ostatniej chwili zdecydował się na kompozycję "Zostało we mnie".


Informacja o albumie Niemena "Russische Leider", wydanym w 1973 roku bez udziału muzyków SBB. Skan Marek Kołodziej.

SZTANDAR MŁODYCH 1973 - "MAMY POLSKĄ SUPER - GRUPĘ!". Skan Marek Kołodziej.
SZTANDAR MŁODYCH 1974  - "SUPER - GRUPA". Skan Marek Kołodziej.
PANORAMA 24.03.1974 r. Zdjęcie z artykułu: "Trudne ścieżki awangardy. Czy młodzi mają szansę?". Tekst dostępny w dodatku. Skan zdjęcia Marek Kołodziej.

Notatka o koncercie SBB i węgierskiej grupy General, Hala "Wisły", Kraków 23.04.1974 r. Skan Marek Kołodziej.

"Grupa S.B.B. nagrywa w RFN" - 1974 rSkan Marek Kołodziej. Z powodu różnic jakie wynikły między zespołem SBB, a producentami z firmy CBS, nie doszło do nagrania płyty. Muzycy zaproponowali materiał jaki znalazł się później na LP "Nowy horyzont", producenci oczekiwali zupełnie czegoś innego, muzyki  pop i disco...  

SZTANDAR MŁODYCH 29.06.1974 , rubryka: "Metronom" prowadzona przez Dariusza Michalskiego. Skan Marek Kołodziej.
"Udane tournee grupy S.B.B. po RFN" - listopad, 1974 r. Skan Marek Kołodziej.
Autograf Józefa Skrzeka zdobyty po koncercie SBB w Filharmonii Krakowskiej 28.11.1974 r. Skan Marek Kołodziej.
NA PRZEŁAJ nr 21/1974 r. - "S.B.B. - Zespół o którym się mówi". Artykuł ze zdjęciem dostępny w temacie "SBB - Opole 1974". Skan Marek Kołodziej.
"Nie burzą lecz budują" 1974 r. Skan Marek Kołodziej.
Notatka i bilet z koncertu SBB i węgierskiej Omegi, Hala "Wisły", Kraków 12.01.1975 r. Skan Marek Kołodziej.

PANORAMA 18.05.1975 r. Zdjęcie z artykułu: "SBB, grać inaczej...". Tekst dostępny w dodatku. Skan zdjęcia Marek Kołodziej.
D O D A T E K


PANORAMA 24.03.1974 r. - "Trudne ścieżki awangardy. Czy młodzi mają szansę?". Skan arch. wł.PANORAMA 18.05.1975 r. - "SBB, grać inaczej...". Skan arch. wł.Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.


1 komentarz: