czwartek, 8 września 2011

SBB - Prasowe wycinki, zeszyt pierwszy

   Ile to już lat? Trzydzieści, czterdzieści?... Stare pokolenie fanów doskonale pamięta zeszyty z gazetowymi wycinkami, to była swoista moda, prowadziło je wtedy mnóstwo osób. Muzyczne, filmowe, na autografy, z tekstami piosenek... To niemal cud, że zachowały się do dzisiaj, relikty czasów młodości, ślady dawnych fascynacji które niejednokrotnie przeszły próbę czasu i do dziś pozostały żywe. Jaki inny zespół może pochwalić się tak wiernymi fanami, którzy wciąż słuchają płyt, chodzą na koncerty, są na dobre i złe, przez tyle lat?
   Przed nami zeszyt Damiana Sobika, jak gdzieś już pisałem, dla młodych fanów to już historia, dla starszych wspomnienia, skrzętnie naklejone na kartki w kratkę...
  Wołam o pomoc w ustaleniu dat i tytułów gazet z których pochodzą poniższe artykuły. W opracowaniu zeszyt Marka Kołodzieja i Jarka Starybrata.

POSTSCRIPTUM
Z zeszytem Damiana Sobika wiąże się ciekawa historia. Na początku kwietnia 1990 roku Damian wraz z rodziną wyjechał na stałe za granicę:
".....mieliśmy małego VW Golfa, był pod sufit zapakowany, żona mi mówiła, że mamy kupę ważniejszych rzeczy do spakowania niż moje osobiste pamiątki (m.in. mój zeszyt z fotkami SBB i kupę innych moich pamiątek). Powiedziałem jej wtedy, że choćbym miał go pod własną dupą wieźć, to i tak wezmę go ze sobą ...no i tak siedziałem na tym zeszycie prawie 1100 km, aż do naszego mieszkania w Niemczech...".
Na szczęście zeszyt ocalał, dzięki determinacji Damiana Sobika możemy go dzisiaj oglądać na blogu. Pisze to życie scenariusze :)


"BIOGRAFIA GRUPY SBB" 1979 r.
Skan  Damian Sobik.
NOWA WIEŚ (?) 1979 r. - "RESZTĘ POWIEM MUZYKĄ", 
 artykuł dostępny w temacie "SBB - Pop Session '77 / '79". Skan Damian Sobik.MAGAZYN MUZYCZNY JAZZ. Józef Skrzek Formation - zdjęcia z koncertu w Hali Gwardii, w Warszawie 31.01.1981 r. Obszerne fragmenty koncertu nagranego z odbiornika TV przez Babinitz'a dostępne tutaj. Skan Damian Sobik.
 DZIENNIK ZACHODNI  (?) 1983 r. (?) - "JÓZEFA SKRZEKA MUZYCZNE OBYWATELSTWO ŚWIATA". Skan Damian Sobik.RAZEM - 1983 r. (?) "GRAĆ MUZYKĘ TOTALNĄ", rozmowa z Józefem Skrzekiem. Skan Damian Sobik.
KOLEKCJA KM "JÓZEF SKRZEK", 21.10.1983 r.
Skan Damian Sobik.
1985 r. (?) "GRAM ŻYCIE", rozmowa z Józefem Skrzekiem.
Skan Damian Sobik.

JÓZEF SKRZEK,  foto Tomasz Sikora, sesja do LP "Ojciec chrzestny Dominika". Skan Damian Sobik.

"SBB - NAJLEPSZE TRIO OD CZASÓW HENDRIXA I CREAM." Prawdopodobnie fragment programu "Pop Session '79". Skan Damian Sobik
"SBB" - Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski,
Odwrócone zdjęcie znalazło się na wizytówce PAGART-u, patrz temat: "SBB - bilety... ". Skan Damian Sobik."SBB" - Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski,
Skan Damian Sobik.
JÓZEF SKRZEK, APOSTOLIS ANTHIMOS I JERZY PIOTROWSKI. Fragmenty dużego plakatu. Skan Damian Sobik.Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz