piątek, 28 października 2011

SBB - Welcome

Album SBB "Welcome", to drugie wydawnictwo po "Follow My Dream", skierowane do fanów w Niemczech Zachodnich. Nagrań dokonano w PR Opole we wrześniu 1978 roku, zaś materiał zmiksowano już w niemieckim studiu Conny'ego Planka. Na tym albumie nie znajdziemy długich rozbudowanych suit, mamy za to siedem, niezwykle udanych, podniosłych kompozycji. Zespół pod naciskiem producentów musiał skondensować swoje muzyczne pomysły. Instrumentalny utwór otwierający płytę: "Walkin' Around The Stormy Bay", poprzedzony bitwą na dwie perkusje jest do dzisiaj z powodzeniem grany na koncertach. Drugim koncertowym pewniakiem jest kompozycja: "Rainbow Man". Album "Welcome" tuż po wydaniu w Niemczech, ukazał się również w Polsce, oba wydania różnią się miksami, długością utworów i zmienionym tyłem okładki. Na kompaktowej reedycji Metal Mind z 2005 (miks niemiecki), prócz bonusów z PR Opole (14-19.08.1978), zamieszczono pełną wersję utworu: "Rainbow Men" i skróconą: "Last Man At The Station". Ponadto, na albumie: SBB "Live In Sopot 1978. Extended Freedom", z zapisem słynnego koncertu z 27.08.1978 roku, na drugiej, dodatkowej płycie, znajdziemy kilka smaczków związanych z LP "Welcome". 

Andrzej "Diesel" Kozioł i Zbigniew "Wicher" Wiatr,  razem z Mariuszem "Turystą" Zychem tworzyli stałą ekipę techniczną zespołu w latach 1977 - 1980. Tak naprawdę, to ci ludzie byli zdecydowanie kimś więcej, pojęcie: "ekipa techniczna", to określenie zbyt wąskie i krzywdzące. To byli fachowcy od wszystkiego, przyjaciele zespołu i specjaliści na trudne czasy...

Dostawa pierwszych płyt SBB „Welcome”. Andrzej Kozioł „Diesel” w swoim mieszkaniu.  W rękach Andrzeja widoczne zdjęcia, na jednym z nich można dostrzec twarze muzyków SBB. Skan Kusza.


 ...and Zbigniew "Wicher" Wiatr - gogofon (2).  "Welcome" CD 2005, MMP 0328

Bez mała dwudziestominutowa, tytułowa kompozycja z albumu SBB "Wicher w polu dmie", nagrana przez Polskie Radio Warszawa w grudniu 1973, została dedykowana "Wichrowi", Józef Skrzek: "Wicher w polu dmie" jest dedykacją dla małego Zbyszka, naszego ulubionego akustyka, ciągle rozwichrowanego, oddanego do końca zespołowi...". Fotografia ze zbiorów państwa Renaty i Edwarda Górskich.SBB
"Walkin' Around The Stormy Bay"SBB "Welcome", 1980 LP, Wifon 004. Wydanie niemieckie TUTAJ. Skan arch. wł.
"SUPER ROCK FESTIVAL Vol. 2", 1979 LP, Intercord 27 874-7. Album z utworem SBB - "Last Man At The Station".


"ZAPRASZAMY DO TRÓJKI - 2", 1979 LP, Polskie Nagrania "Muza" SX 1738 . Płyta z kompozycją SBB - "Deszcz kroplisty, deszcz ulewny".
JAZZ 02 / 1980 - Kasety: "Welcome" SBB. Foto Robert Ratajczak.


TYLKO ROCK 11/1992 - Recenzja płyty "Welcome", Wiesław Królikowski. Skan Mariusz Wójcik.TYLKO ROCK 1/1998 - Reklama płyt SBB. Skan Mariusz Wójcik.


TYLKO ROCK 2/1998 - Recenzja płyty "Welcome". Skan Mariusz Wójcik.


ArtRock.pl 15.10.2011 r. - Recenzja płyty SBB "Welcome", tekst Piotr „Strzyż” Strzyżowski.


Muzyka SBB w Dzienniku Telewizyjnym 03.03.1985 r.
Reporterzy Dziennika Telewizyjnego z wizytą w bułgarskiej cukrowni, w tle muzyka SBB: "Deszcz kroplisty, deszcz ulewny". Żródło.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz