czwartek, 14 lipca 2011

JAZZ FORUM 28, SUPLEMENT 2/74

 "Zapamiętajmy sobie tę datę: 4 luty 1974... Tego dnia ruszyła do boju pierwsza, wyborowa dywizja działającej od stycznia przy Agencji Koncertowej PSJ grupy twórczej SKORPION - zespół naszych największych nadziei: SBB (Polska)."
Franciszek Walicki JAZZ FORUM 28, SUPLEMENT 2/74

   Fanom nie muszę chyba przypominać, że data: 4 II 1974, to dzień w którym odbył się głośny (dosłownie i w przenośni) koncert w krakowskiej hali Wisły, to wydarzenie zostało uznane przez Franciszka Walickiego za symboliczny debiut zespołu - Silesian Blues Band odszedł do historii, powstała grupa SBB!
   Trzy lata temu Damian Sobik ku mojej wielkiej radości przesłał mi na e-maila, oprócz wielu interesujących wycinków prasowych z epoki i archiwalnych zdjęć, skany artykułu Franciszka Walickiego "SBB", zamieszonego w dodatku do Jazz Forum. Rok temu, całkiem przypadkiem, sam stałem się szczęśliwym posiadaczem tejże broszurki, zaprawdę niewielka to rzecz, a cieszy ogromnie.
   Ciekawostki: cytowany tekst Józefa Skrzeka (str. 12) znalazł się na rewersie okładki płyty analogowej WELCOME, tym razem wpleciony w tekst Dariusza Michalskiego, datowany tam na rok 1975, zaś trzy zdjęcia muzyków: Skrzek, Apostolis i "odwrócony" Piotrowski (str. 10 i 11), Zenona Kellera, pojawiły się na NOWYM HORYZONCIE. Proszę też zwrócić uwagę na fotografię ze str. 14. (koszulka Józefa Skrzeka), i porównać ją z dwoma zdjęciami z poprzedniego postu: SBB, POCZĄTKI + TOMASZ STAŃKO, dokładnie z trzecim i czwartym. Zapraszam do lektury.


JAZZ FORUM 28, SUPLEMENT 2/74, okładka.

"SBB", str. 9.

"SBB", str. 10.

"SBB", str. 11.

"SBB", str. 12.

"SBB", str. 13.

"SBB", str. 14.

"SBB", str. 15.

"SBB", str. 16.

  Tekst Michała Wilczyńskiego, SBB "Complete Tapes" 1974, MMP CD 0567 DG 2007

Zdjęcia Z. Kellera z rewersu okładki LP SBB "Nowy horyzont".

Tekst D. Michalskiego i J. Skrzeka z rewersu okładki LP SBB "Welcome".

Na blogu:


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.

1 komentarz: