niedziela, 15 kwietnia 2012

SBB - "Studio 2"

STUDIO 2  - cykliczny, pierwszy blok programowy nadawany w TVP od 1974 roku do 1983, początkowo prezentowany w programie drugim, po wspaniałym przyjęciu pierwszego wydania, przeniesiony do programu pierwszego. "Studio 2" zyskało niezwykłą popularność, głownie za sprawą prezentowanych własnych materiałów, audycji, filmów, koncertów i programów rozrywkowych, z jednoczesnym zachowaniem wysokich standardów, nowoczesnym charakterem i dobrym poziomem prowadzących. W programowej ofercie, co było niezwykle istotne, znalazły się też, cieszące się dużym zainteresowaniem, licznie prezentowane filmy i seriale zagraniczne. Pomysłodawcą i szefem zespołu młodych, ambitnych twórców i dziennikarzy był Mariusz Walter, program prowadzili: Bożena Walter, Edward MikołajczykTomasz Hopfer, zastąpiony przez Tadeusza Sznuka. Złoty okres "Studia 2" przypada na połowę lat siedemdziesiątych, niestety, program z czasem zubożał i stracił na wartości, lata osiemdziesiąte to zmiana scenografii, prowadzących, drastyczne zmniejszenie oferty programowej na rzecz archiwaliów, powrót do programu drugiego i zwrot w kierunku  rozrywki i szeroko rozumianej atrakcyjności. Jednak przez wiele lat "Studio 2" było symbolem wysokiej jakości prezentowanych programów, jest przeciwieństwem dzisiejszych miałkich produkcji, rozdmuchanych do granic możliwości, nie niosących nic wartościowego. Wtedy wystarczyła skromna scenografia, dobry pomysł i zaproszeni goście, teraz zeszło to na drugi plan i liczy się tylko wielkie, kolorowe show...
   Jak wie każdy szanujący się fan SBB, fragment utworu "Cięcie" stał się sygnałem telewizyjnego "Studia 2". "Cięcie" dosyć długo czekało na wydanie... W czerwcu 1974 roku zespół koncertował w Niemczech Zachodnich, pojawiły się wtedy pierwsze propozycje nagraniowe ze strony tamtejszego oddziału CBS, realizatorem dźwięku miał zostać Reinhold Mack (m.in. Grupa Niemen, Queen, Black Sabbath). We wrześniu muzycy zarejestrowali materiał w studiu Polskiego Radia w Warszawie, niestety, utwory nie uzyskały aprobaty dyrekcji CBS. Spodziewano się bardziej lżejszej, wręcz "dyskotekowej" muzyki. Część nagranego materiału trafiła w 1975 roku na wspaniały album  "Nowy horyzont", pokazując jak bardzo odmienne od ambicji muzyków były oczekiwania ze strony CBS. Pozostały materiał który nie zmieścił się na płycie został wydany po latach w postaci bonusów, znajdziemy je na albumach: "Nowy horyzont",  "Pamięć" i "Wicher w polu dmie" z legendarnym utworem: "Cięcie" - mini pigułką możliwości SBB, oraz albumie "Ku pamięci", dostępnym w boksie: "Lost Tapes, vol. II".  W samym "Studiu 2" zespół SBB gościł kilkakrotnie, m.in. w jednym z pierwszych wydań programu w roku 1974, gdzie muzycy zaprezentowali materiał z sesji nagraniowej z Berlina Wschodniego. Patrz zdjęcie autorstwa Pawła Karpińskiego na wizytówce Pagartu i tylnej okładce "Ambitus Extended", skany w bonusach. Następnie w roku 1978, gdzie zarejestrowano program: "Muzyczne obrazy Malczewskiego", niestety, w tym jak i w innych przypadkach, materiał wideo zaginął. Możemy cieszyć się tu jedynie (lub aż), zdjęciami wykonanymi przez fanów wprost z telewizora i muzyką która przetrwała niemal cudem, dostępną na albumie: SBB "Malczewski". Jedynym ocalałym materiałem wideo ze "Studia 2" dotyczącym SBB & Co jest koncert grupy Kwadrat z Józefem Skrzekiem, dosyć często emitowany na antenie TVP Kultura.
  Prezentowane zdjęcia (z wyjątkiem bonusów), pochodzą z filmu zamieszczonego na stronie Czeskiej Telewizji w Internetowej Encyklopedii Rocka: Bigbit.
   Dziękuję Michałowi Wilczyńskiemu za informację, pomysł i fachową poradę :)

Występ SBB, zdjęcie z zaginionego programu "Studia 2", koniec 1974 roku (patrz dwa pierwsze zdjęcia w bonusach).
Playback do nagrań z NRD (kwiecień/maj 1974 r.), materiał dostępny na płycie SBB "Odlecieć z wami" (box "Lost Tapes, Vol. 2").Zdjęcia z filmu: "Zespół SBB", reż. Piotr Szulkin, 1975 r. Film dostępny na DVD "Follow My Dream".W książeczce dołączonej do płyty SBB "22.10.1977 Göttingen Alte Ziegelei", znajdziecie kilka zdjęć Marka Karewicza z planu filmu: "Zespół SBB". Skan arch. wł.


"Zespół SBB", w czołówce filmu wystąpił błąd: Andrzej Piotrowski - perkusja.Niezwykły koncert SBB w Teatrze Muzycznym "Karlin", w Pradze, grudzień 1975 r. Patrz tekst poniżej.Józef Skrzek, 1976 r.Apostolis Anthimos, 1977 r.


Józef Skrzek 1979 r.


 SBB 19?? r.

Józef Skrzek, patrz zdjęcie w bonusach i porównaj koszulę muzyka ;)


B O N U S Y

SBB w "Studio 2", 1974 rok. Foto Paweł Karpiński,
Wizytówka Polskiej Agencji Artystycznej "PAGART". Wymiary 11,50 x 8 cm  Na odwrocie adres agencji: Pagart - Polish Artists Agency Pl. Zwycięstwa 9, 00-078 Warsaw, Poland, phone 26 70 01, cable 81 36 39 pl. Na wizytówce zamieszczono lustrzane odbicie zdjęcia, patrz gitara Lakisa. Skan Kusza.

Zdjęcie wykorzystane na rewersie okładki Józef Skrzek i Tomasz Szukalski "Ambitus Extended", LP 1983, Helicon HR 1006. W lewym górnym rogu widoczna gitara Apostolisa Anthimosa ;)Bydgoszcz 14.07.1979, zespół SBB przed koncertem w Amfiteatrze "Zawisza".SBB - "Cięcie".
SBB (Anthology 1974-2004) "Wicher w polu dmie", CD 2004, Metal Mind Productions, MMP CD 0341
SBB "Wicher w polu dmie", CD 2006, Metal Mind Productions, MMP CD 0341

SBB "Gold", CD 1998, Koch International, 33751 - 2
SBB "Gold", CD 2002, Koch International, 337512
SBB "Cięcie", teledysk nieoficjalny.


2 komentarze:

  1. Skoro to były często koncerty odtwarzane z taśmy, to czy ostały się jakieś nagrania archiwalne z lat '75, '76? Z tego ostatniego ukazał się tylko koncert w operze leśnej... Muzycznie był to intrygujący moment, kreacja zwięzłych suit...

    Jak każdy rok w historii SBB ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy były częste "koncerty" odtwarzane z taśmy? Niekoniecznie... Ze "Studia 2" znam tylko jeden taki przypadek. Wiele archiwalnych nagrań z okresu 1975-76 znajduje się na boksie SBB "Lost Tapes, vol I" i "Lost Tapes, vol II", np. album "Ku pamięci" z trzema wspaniałymi, monumentalnymi suitami.

    OdpowiedzUsuń