środa, 28 czerwca 2017

30.06.2017 SBB & Chris Potter - Amfiteatr Bemowo

30 czerwca w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2017, legenda polskiego rocka SBB i amerykański mistrz saksofonu Chris Potter dadzą wspólny koncert. Przed nami niezwykła muzyczna uczta, kolejna fantastyczna przygoda muzyków SBB z jazzem.


   
Związki Józefa Skrzeka, Apostolisa Anthimosa i Jerzego Piotrowskiego z muzyką jazzową były  dosyć częste i mocne, wystarczy choćby wspomnieć sam początek. Pierwszy kontakt z tym gatunkiem muzyki przypada na lata 1972-73, kiedy to muzycy rozpoczęli swoją współpracę z Czesławem Niemenem. Wybitnym tego przykładem jest wspaniały  podwójny album "Niemen vol.1" i "Niemen vol.2" (wkrótce premiera na CD), w składzie z kontrabasistą Helmutem Nadolskim i trębaczem Andrzejem Przybielskim. Wymienić tu też trzeba występ podczas Jazz Jamboree '72, gdzie Grupa Niemen wykonała niezwykle brawurowo kompozycję Krzysztofa Komedy "Kattorna" (patrz album: "Kattorna JJ '72 / Pamflet na ludzkość JJ '75").  Kolejnym przykładem jest sesja nagraniowa SBB z Tomaszem Stańko w studiu Polskiego Radia w Warszawie w czerwcu 1974 roku (patrz album: Sikorki). Niezwykle ważny jest też rok 1975, przynosi koncerty z Tomaszem Stańko, współpracę z Marianną Wróblewską, pierwsze sesje z Tomaszem Szukalskim i ponowną współpracę z Andrzejem Przybielskim i Helmutem Nadolskim (patrz album: Jazz Jamboree ‘75).  Nie bez wpływu na muzyków mają koncerty w całej Europie obok takich gwiazd jak Jack Bruce, Mahavishnu Orchestra, Charles Mingus czy Don Cherry. 
   

Nowe SBB ma już na swoim koncie współpracę z Michałem Urbaniakiem (patrz album: "SBB & Michał Urbaniak w Trójce") i Tomaszem Stańko, a wkrótce do grona tych wspaniałych muzyków na Warsaw Summer Jazz Days, dołączy Chris Potter! Dodam na koniec, że to nie będzie pierwszy koncert SBB w ramach tego prestiżowego festiwalu, w roku 2014 planowano wspólny występ z Michałem Urbaniakiem, niestety choroba skrzypka pokrzyżowała nieco plany, ale co się odwlecze...*    *    *


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz