niedziela, 26 lutego 2017

Anthimos Skowron United - 2017.02.23 - Warszawa, 12on14 JazzClub

23 lutego w najlepszym klubie jazzowym w Polsce (pierwsze miejsce w ankiecie Jazz Top 2015 i 2016) - warszawskim 12on14 Jazz Club, odbył się niezwykle energetyczny koncert. Miałem ogromną przyjemność tam być. Już na samym starcie na uczestników wydarzenia czekała nie lada niespodzianka, zamiast zapowiadanego duetu - Apostolis Anthimos (gt, dr) & Janusz Skowron (kb), na scenie pojawiło się trio, trzecim niespodziewanym gościem był wirtuoz skrzypiec Maciej Strzelczyk! Koncert był niesamowity, żywiołowy i mocno zagrany, naprawdę mocno! Tym razem Apostolis Anthimos (takie miałem wrażenie), częściej i chętniej siadał za bębnami niż chwytał za gitarę. Scena kipiała niezwykłą jazzrockową energią, której mogliby pozazdrościć niejedni młodsi muzycy. 
   Muzyczne ścieżki Apostolisa Anthimosa i Janusza Skowrona przecięły się już w latach osiemdziesiątych, artyści współpracowali wtedy wspólnie z Tomaszem Stańką, patrzcie: Witkacy Peyotl i Chameleon.  Natomiast relacje z koncertów w Kędzierzynie-Koźlu (18.11.2016) i w Warszawie (23.02.2017) w składzie Anthimos/Skowron/Strzelczyk znajdziecie tutaj i tutaj. 
   Poniżej zamieściłem wywiad z miesięcznika JazzPRES, który przypomniano z okazji koncertu w 12on14 Jazz Club, cała rozmowa ukazała się w wersji internetowej w grudniowym numerze w 2015 roku (szukajcie w archiwum na dole strony).

PS Na koncercie był obecny Milo Kurtis. Tak na marginesie, w 2014 roku miała miejsce premiera płyty Naxos - Podróż dookoła mózgu, pod numerem 8. znajduje się kompozycja Apostolisa Goris (wykonana na koncercie). Utwór ten można również znaleźć na albumach SBB: Za linią horyzontu (nr 4.) i SBB (nr 11. jako Lot nad Chicago).


Czekając na koncert :)

JazzPRESS / 12on14 JazzClub luty 2017 - "Moją fuzję gram" z Apostolisem Anthimosem rozmawia  Barnaba Siegiel. 


*  *  *
*  *  *


Tomasz Stańko "Peyotl Witkacy" vol. 1, 2 MC 1995, Polonia Records MC 037

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz