czwartek, 18 lipca 2013

JAZZ 5/1975 - "Koncert SBB", Janusz Szprot.


22 czerwca miała miejsce premiera doskonałego albumu SBB "Live Jazz nad Odrą 1975". Znalazł się na nim zapis koncertu z wrocławskiej Hali Ludowej z 23 marca 1975 roku. Muzycy zaprezentowali wówczas nowy materiał nad którym pracowali od stycznia, długą godzinną suitę która miała stać się wkrótce podstawą przyszłych koncertów. Co prawda oficjalna prezentacja odbyła się nieco później, w Warszawie w dniach 25 - 26 marca (SBB dało cztery koncerty w Sali Kongresowej), ale to właśnie we Wrocławiu, po raz pierwszy publiczność miała przyjemność usłyszeć nowy muzyczny program który był później grany przez kolejne dwanaście miesięcy.  
Jakiś czas temu, w temacie SBB & Co - wycinki prasowe, zamieściłem skan artykułu Janusza Szprota z magazynu JAZZ 5/75, dotyczący koncertu SBB z 25 marca 1975 roku. Tekst ten postanowiłem zamieścić jeszcze raz, jako osobny wpis na blogu, tym razem łącząć go z płytą SBB "Live Jazz nad Odrą 1975". Szkoda byłoby, gdyby umknął czyjejś uwadze. Na koniec mała ciekawostka, grupa SBB w Warszawie mogła zaprezentować nieco inny program, być może powodem były dwa koncerty dziennie, Janusz Szprot wspomina o "niebie' i "motylach".
 - O, chmury moje, obłoki. Anioły - białe motyle. 
Chociaż, równie dobrze wzmianka ta, może być jedynie nawiązaniem do wczesniejszego okresu i utwór ten nie był grany w Warszawie...

Dziękuję Michałowi Wilczyńskiemu za pomoc.


JAZZ 5/1975 - "Koncert SBB", Janusz Szprot.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz