poniedziałek, 21 listopada 2011

NIEMEN "Kattorna / Pamflet na ludzkość ", "Pamiętam ten dzień"

Archiwalne nagrania Czesława Niemena powoli i niespiesznie trafiają do rąk fanów. W roku 2007 ukazało się wznowienie oratorium Katarzyny GärtnerErnesta Brylla: "Srebrne dzwony", z dwoma niepublikowanymi nagraniami Niemena: "Co się stało, matko, z moim snem""Jakże człowiek jest piękny",  później doczekaliśmy się wspaniałej suity: "41 potencjometrów pana Jana", rok 2009 i 2011, to dwa dwupłytowe albumy: "Kattorna / Pamflet na ludzkość"Pamiętam ten dzień", i gdzieś w międzyczasie ukazała się autobiografia: "Miło wspomnieć - Czesław Niemen o sobie", z archiwalnymi wypowiedziami artysty, a poznańska firma Oskar, wydała "głośny" album: "Terra Deflorata - koncert". Dwoma wydawnictwami, ze względu na obecność SBB & Co, zajmę się nieco szerzej... 
   28 lutego 2009 roku miał premierę album: NIEMEN Kattorna JJ '72 / Pamflet na ludzkość JJ '75, z zapisem dwóch wspaniałych koncertów zarejestrowanych na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w roku 1972 i 1975. Pierwszy z nich, to wieczorny występ Grupy Niemen  w ramach widowiska "Komeda", w warszawskiej Sali Kongresowej 21 października 1972 r. Muzycy zagrali kompozycję Krzysztofa Komedy: "Kattorna", zawierającą utwór: "One Hundred Years". Temat "Kattorna", powstał do filmu duńskiego reżysera Henninga Carlsena w roku 1965. "One Hundred Years", to z kolei pieśń do dzieła Buzza Kulika:  "The Riot", z roku 1968. Był to ostatni film do jakiego Krzysztof Komeda skomponował muzykę. Drugi koncert (JJ '75), przypadł na okres współpracy z grupą Niemen Areolit, w programie znalazły się kompozycje do poezji Cypriana Kamila Norwida. Te dwa koncerty, pomimo  wielkich różnic (Grupa Niemen, to szalony pochód jazz-rockowej awangardy, Niemen Areolit, to raczej przemyślana rockowa symfonia), łączy jedno: są rewelacyjne i do dzisiaj robią niesamowite wrażenie, a zwłaszcza "Kattorna".
   Dwa tygodnie temu, 7 listopada 2011 roku, ujrzało światło dzienne ostatnie wydawnictwo z archiwaliami Czesława Niemena: "Czy mnie jeszcze pamiętasz". Ten album, to raczej  lżejsza, i bardziej przystępna odsłona dokonań Niemena. Nie ma tu długich rockowych suit, eksperymentów i improwizacji, znajdziemy za to znane i lubiane utwory w innych, może czasem  w zaskakujących wersjach. Wyśmienita kompozycja "Pielgrzym" do słów C. K. Norwida, to niestety jedyny ślad Grupy Niemen na tym dwupłytowym albumie, a żal... 
   Rzeczowa recenzja wydawnictwa (choć też nie pozbawiona błędów), na stronie: Culture.pl  "Dyskografia" utworu "Pielgrzym" w temacie: SBB The Rock / Four Decades, warto też odwiedzić: Forum Niemen Areolit - Pamiętam ten dzień i Forum Dinozaurów - Niemen.


NIEMEN "Kattorna JJ '72 / Pamflet na ludzkość JJ '75", 2009 2 CD, Polskie Radio PRCD 1228 - 1229. Skan arch. wł.
 Grupa Niemen, foto: Adam Koszycki (CD Kattorna/Pamflet na ludzkość).
  Grupa Niemen, foto: Marian Sanecki (CD Kattorna/Pamflet na ludzkość).


Plakat XV Międzynarodowego Festiwalu "Jazz Jamboree '72" (19 - 22.10.1972), autorstwa Huberta Hilschera.


Plakat filmowy: "Kattorna" (Kotki/Kocice), reż Henning Carlsen, 1965 r.


Krzysztof Komeda "vol. 3", 1989 CD, Polskie Nagrania PNCD 026. Kompozycja: "Kattorna" 7:30, rok 1965.

Bill Medley  "One Hundred Years", kompozycja z filmu "The Riot",  reż. Buzz Kulik, 1968 r.


Stanisław Soyka "Acostic", 1991 CD, Zic Zac P1/91. Album otwiera kompozycja: "One Hundred Years", wśród muzyków: Jerzy Piotrowski :)

NIEMEN "Pamiętam ten dzień", 2011 2CD, Polskie Radio PRCD 1290 - 1291. Skan arch. wł.Dźwiękowa karta pocztowa: Niemen "Pielgrzym", 1973 rok, nakład:  8330+91, cena 10zł. Niemen "Pamiętam ten dzień"  Źródło: Niemen - pocztówki dźwiękowe.JAZZ FORUM 12/2011 - "Pamiętam ten dzień", recenzja Romana Radoszewskiego. Skan arch. wł.Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz